Заробітна плата «у конверті» – примарна вигода та реальні втрати

На сьогодні питання „легалізації” трудових відносин громадян і їх заробітної плати є найбільш актуальними. Адже, не секрет, що для значної кількості громадян їх відносини із роботодавцями не відповідають нормам чинного законодавства про працю.

Однією з найболючіших проблем сьогодення є виплата заробітної плати „у конвертах”. На жаль, значна частина найманих працівників свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати свою заробітну плату, як „офіційну” (майже завжди мінімальну) та неофіційну, яка значно вище мінімальної.

А іноді трапляється і так, що вони навіть і не знають про те, що їхня зарплата значно відрізняється від тої, яка записана у відомості та зазначена у поданій звітності до персоніфікованого обліку в органах Пенсійного фонду. Тому, питання виплати офіційної зарплати на сьогодні дуже актуальне.

В результаті,  погодившись на отримання зарплати в „конвертах”, багато людей не задумуються, що  насамперед  вони  свідомо  обкрадають  самі  себе.

На перший погляд, здається, що ж тут поганого, вигідно, як для роботодавця так і для робітника: перший – не сплачує податки та внески, а другий – отримує  достатню  суму  заробітку.

Однак, насправді ця вигода зовсім примарна. Працівник, який отримує зарплатню неофіційно, повністю беззахисний перед роботодавцем.

Маючи дуже сумнівний виграш сьогодні, можна надбати однозначний програш у майбутньому. Звернувшись, при необхідності, про захист своїх прав, до будь якої інстанції, у такого працівника не буде жодних доказів для підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати.

Отримуючи свою заробітну плату у „конверті”, такий працівник вчиняє також серйозне  правопорушення – фактично він особисто та його працедавець ухиляються від оподаткування.

Окрім того, мають місце негативні наслідки цього явища і для самого працівника, який позбавляє себе гідної пенсії та інших соціальних виплат у майбутньому. Адже, відповідно до чинного законодавства, лише за умови сплати працедавцем внесків, йому буде зараховано відповідний страховий стаж.

Зарахування страхового стажу буде здійснюватись пропорційно сплаченим страховим внескам. Бувають ситуації, коли людям за рік роботи зараховується менше одного місяця страхового стажу. А низька заробітна плата дає низький коефіцієнт заробітку, який враховується при обчисленні пенсії.

Отже, не оформлені належним чином трудові відносини між працівником і роботодавцем призведуть до того, що такий працівник залишиться без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою.

А найдієвішим методом у боротьбі із зарплатою „у конвертах”, насамперед може бути прагнення самих найманих працівників змусити роботодавців чесно платити заробітну  плату, із дотриманням вимог чинного законодавства, а про факти виплати її „у конвертах” негайно    повідомляти управління праці та соціального захисту населення, прокуратуру, профспілки та інші органи виконавчої влади.

Хорошівське ОУ ПФУ в Житомирській області